מזון אורגני

מזון אורגני

 לאחרונה אנו שומעים יותר ויותר את מילת הקוד: אורגני. זו נשמעת מילת קוד למזון בריא יותר, טעים יותר, חי יותר, בעיקר יקר יותר.. אז מהו בעצם אותו מזון אורגני, האם טעמו באמת כה נהדר וכמה הוא יקר?

נתחיל בהגדרה: " אורגני היא שיטת ניהול אקולוגית אשר מעודדת ותומכת במגוון המינים, היא בנויה על הוספות מינימליות של חומרים לא טבעיים ועל שיטות גידול שמשמרות ומעודדות הרמוניה אקולוגית ". ומה בעצם זה אומר?
 

החקלאות האורגנית היא למעשה החקלאות המקורית אותה חיו אבותינו משך אלפי שנים, והצטמצמה בהדרגה עקב ההתפתחות המהירה בחקלאות הקונבנציונאלית ברחבי העולם במאה השנים האחרונות. השינויים שחלו במרוצת הזמן אילצו את החקלאות להפוך מחקלאות הבנויה ממשקים משפחתיים לחקלאות תעשייתית נרחבת. הצורך לגדל את המזון ולשווקו בקנה מידה כה עצום אילץ את החקלאים להשתמש בשיטות בלתי טבעיות, אשר גרמו להפרת האיזון הטבעי ולהופעת מחלות בצמחים המחייבות שימוש בחומרי הדברה. לצד ההיבטים החיוביים של התפתחות החקלאות המערבית נגרמו גם פגיעות לטווח ארוך בסביבה: זיהום קרקע, מים ואוויר. בעיות נוספות נוצרו כתוצאה מהרחבת השימוש במוצרי הדברה, בדשנים בתרופות (בגידול בעלי חיים) ובהנדסה גנטית.
 

מוצר אורגני אינו מכיל :

חמרים משמרים.
רכיבים מהונדסים גנטית
צבעי מאכל
כימיקלים, הורמונים, אנטיביוטיקה וחומרים סינטטיים אחרים המשמשים לדישון ולהדברה.
ואיך כל זה נוגע לנו?

מחקרים משייכים את הגידול בשכיחות מחלות כרוניות, הפרעות קשב, אלרגיות, מיגרנות וסרטן על סוגיו השונים לעלייה בשימוש בחומרי הדברה כימית, בתוספים מלאכותיים, בהורמונים ואנטיביוטיקה במזון שאנו אוכלים. למעשה, אנו צורכים מזון אורגני בגלל מה שאין בו (רעלים), ולא בגלל מה שיש בו. 


ובכל זאת, מוצר אורגני עשיר יותר ממוצר רגיל ב:

ויטמינים- בחלק מהמחקרים נמצא כי כמות הויטמינים בירקות ובפירות מגידול אורגני גדולה מזו שבירקות ובפירות שתנאי הגידול שלהם קונבנציונליים. יש הטוענים כי השימוש בזבל כימי ממריץ את צמיחתו של הצמח ולא מאפשר לו לספוג מהאדמה את כל היסודות הדרושים. עקב כך המזון שגדל בצורה קונבנציונאלית מכיל פחות ויטמינים ומינרלים בהשוואה למזון אורגני. כך למשל, תפוזים שגודלו בשיטה האורגנית מכילים עד 30% יותר ויטמין C מתפוזים שגודלו בשיטה הרגילה (האגודה האמריקאית לכימיה (ACS)) . יש לציין שיש מחקרים שמראים שאין הבדל בכמות הויטמנים. (יש לשאול מי מימן את המחקרים האלה? האם הם בודקים מזון אורגני אמיתי? ועוד)

אנטיאוקסידנטים- הצמח האורגני מגן על עצמו מפני מזיקים ללא סיוע חיצוני (הדברה כימית) ולכן מפריש יותר אנטי-אוקסידנטים (אנטי-מחמצנים) בהשוואה לצמח הגדל בחקלאות הקונבנציונאלית. מחקר של האגודה האמריקאית לכימיה (ACS) מגלה כי מזון אורגני מסייע במניעת סרטן: חוקרים, שבדקו גידולים אורגניים של תירס, תות ופטל, גילו כי הגידולים האורגניים מסייעים למערכת החיסונית של גוף האדם במניעת סרטן.

פלאבונואידים (Flavonoids)- תרכובות פנוליות בעלות פוטנציאל לפעילות נוגדת חמצון. התרכובות הללו מיוצרות בצמחים כתגובה סביבתית למזיקים כמו חרקים או צמחים המתחרים על מקורות אור ומזון. במזון קונבנציונאלי אין לצמח צורך ביצורם, שכן חמרי ההדברה מחסלים את המזיקים בעצמם. מחקר הראה כי התירס האורגני עשיר יותר בנוגדי חמצון בשיעור של 58.5% לעומת הגידול הקונבנציונלי המקביל. בפטל אורגני השיעור הוא 50% יותר נוגדי חמצון לעומת הגידול הרגיל ו-19% יותר נוגדי חימצון בתותי שדה אורגנים. 
 

בשיטת הגידול האורגני יש שימוש בשיטת הגידול המעורב: גידול של סוגי צמחים שונים יחד. הרעיון בבסיס השיטה הוא שקיימים חרקים שונים המעדיפים צמחים שונים ובורחים מאחרים ובשיטה זאת כל החרקים בורחים ואין צורך בריסוסים. שיטת הגידול המעורב נהוגה בחקלאות האורגנית ומבטלת את הצורך בהדברה רעילה. בחקלאות האורגנית יש שימוש בחמרים מהחי או הצומח בלבד, כמו למשל: חיפושית פרת משה רבינו אוכלת כנימות ובכך מסייעת לסילוקן.

בחקלאות האורגנית ישנה הקפדה על תנאי מחייה משופרים לבעלי החיים, הכוללים מרחב מחייה גדול יותר בהשוואה לחקלאות התעשייתית הקונבנציונאלית והזנה במזון אורגני בלבד.

מטופלים רבים שלי שסבלו מבעיות הורמונליות שונות (אקנה, בעיות במחזור החדשי ועוד) נוכחו לדעת כי כשעברו לצרוך מוצרי חלב וביצים אורגניים הסימפטומים פחתו ואף פסקו. אני משייכת זאת לכמות ההורמונים שמקבלות הפרות והתרנגולות ושעוברות לחלב ולביצים.

עלות: 
את סוגיית המחיר ניתן לפתור בידיעה שמחירי המזון האורגני אכן גבוהים יחסית, אך הם הולכים ויורדים, וניתן למצוא כעת ירקות רבים במחירים של 5-6 שקלים לק"ג, תלוי היכן קונים. כל הירקות הירוקים זולים מאוד, כ- 6 ₪ לחבילה ברוב החנויות, ולמעשה הם הירקות המרוססים ביותר (ז"א שהכי חשוב לקנות אותם אורגניים). ניתן גם לקנות ישירות מהחקלאי, או מהמגדל, ובכך להוזיל עלויות. ישנם גם קואופים ומחסנים גדולים של מזון אורגני שמוכרים בזול, כך שהמחירים יכולים להגיע למחירים של סופר רגיל. על זה נאמר- מי שרוצה- מוצא.
המחירים יקרים בגלל עלויות הגידול- חקלאי אורגני נאלץ לספוג הרבה יותר נזקים (בגלל הריסוס בחמרים עדינים יותר, כמויות הריסוס הפחותות ועוד) ולגדל בכמויות קטנות יותר, מה שמייקר את המוצר הסופי. אנחנו בהחלט עדים כיום למגמה של הוזלת המחרים עקב הביקוש ההולך וגובר למוצרים האורגניים.

מלבד כל אלה, בתור אדם שאוהב לבשל ולאכול, אני יכולה לספר שטעמם של ירקות ופירות אורגניים עולה עשרות מונים על ירקות קונבנציונליים. עגבניות שרי שנאכלות כמו תותים, מלפפונים טעימים טעימים ואפרסקים כמו של פעם. אז מי אמר שאוכל בריא לא טעים?

 

תגיות ראשיות: 

הוסף תגובה חדשה